Blog kategorie
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
Tarcza do darta- czym się różnią i jak ją wybrać? 0
Tarcza do darta- czym się różnią i jak ją wybrać?

Jak wybrać tarczę do darta- dobra firma.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli tarcz do darta. Z wiodących firm wymienić można chociażby Unicorn czy Winmau. Swoje tarcze oferują także Harrows, Target, One80 czy Bull's. Ale są i bardzo rzadko spotykane tarcze jak puma darts i inne. Każda firma ma też dodatkowo w swoim portfolio kilka modeli tarcz. A Ty patrzysz na zdjęcia i widzisz, że one wszystkie są takie same. To czym się kierować w trakcie wyboru? Czym różnią się od siebie te tarcze do darta?

Tarcze dart- czy one są takie same?

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czy te tarcze są takie same. Nie są. Ale i są- zależy jak na to spojrzeć. Różnice między tarczami są tak niewielkie z punktu widzenia osoby początkującej, że właściwie możesz wziąć pierwszą z brzegu i będzie dobra. Różnice objawiają się dopiero na wyższym poziomie gry lub w specyficznych warunkach.

Wybór tarczy do darta- może tani noname?

Małe zastrzeżenie do tego tekstu. Wszystko, co tu jest napisane tyczy się dobrych tarcz od sprawdzonych i pewnych producentów. Tarcze "dziwnych" firm i tarcze tzw. noname mogą mieć źle nałożoną farbę, nierówno ściśnięty sizal, wybrzuszenia, mało wytrzymały czy nawet krzywy pająk. I wiele innych defektów, które będą przeszkadzać w grze. W sklepie Dart Town znajdziesz tylko sprawdzony sprzęt, którego jakości jesteśmy pewni.

Tarcza do rzurtek Eclipse ProTarcza do rzutek Eclipse HD

Jak dobrać tarczę do darta do swojego poziomu?

Jeśli dopiero zaczynasz grę, to możesz wybierać spośród najtańszych tarcz do darta w asortymencie Dart Town. Będą to np.:

One mają duży, niezatopiony pająk- szczegóły poniżej. Jeśli natomiast myślisz o poważnej grze i treningach, to polecamy od razu tarcze z wyższej półki cenowej:

Wybór tarczy do darta- pająk to słowo kluczowe

Pająk jest elementem, który głównie różni tarcze podstawowe od mistrzowskich. Pająk to drut, który oddziela od siebie pola punktowe. W tanich tarczach pająk tarczy dart jest okrągły i dość gruby. Przymocowany do tarczy za pomocą skuwek, które zabierają miejsce gry. lotki, które trafią w taką skuwkę lub samego pająka, najpewniej upadnie na podłogę. A lotka, która upadnie na podłogę- nie zdobywa punktów. Dlatego też w czasie zawodów trzeba zrobić wszystko, aby tych sytuacji było jak najmniej. Czy w czasie gry rekreacyjnej, w domu, ma to duże znaczenie? Niekoniecznie. Chyba, że grasz nad cenną podłogą ;) W tarczach mistrzowskich pająk ma profil trójkątny. Jest dużo mniejszy i nie montuje się go za pomocą skuwek, a zatapia w sizalu. Nawet jeśli trafisz w pająka lotką, to ryzyko upadku na podłogę jest niewielkie. Prędzej lotka ześlizgnie się po pająku i i tak trafi w tarczę.

Pająk tarczy dartPająk tarczy dart

Jak wybrać tarczę do darta z dobrym sizalem

Sizal to włókna agawy- takiej rośliny. Włókna te są bardzo, bardzo ciasno poukładane na tarczy. Lotka wpadając rozchyla te włókna, a one ciasno oplatają grot i trzymają lotkę, aby nie wypadła. Dodatkowo, gdy później trafisz lotką gdzieś obok, to poprzednia dziurka się delikatnie zasklepia- włókna się przesuwają, aby robić miejsce na kolejne lotki. Wyróżnia się dwa rodzaje sizalu- syntetyczny (tarcze Unicorn) i naturalny (tarcze Winmau, Harrows czy Bull's). Jeden i drugi jest bardzo dobry i ma zbliżone właściwości. Często można usłyszeć, że sizal syntetyczny lepiej trzyma lotki a naturalny wolniej się zużywa. Na Mistrzostwach Świata wiodącej organizacji darta PDC używane są tarcze Unicorn. A z kolei organizacja BDO ma umowę z producentem Winmau. Na koniec skrótu o sizalu- może on być bardziej lub mniej miękki, może być ułożony bardzo ciasno lub mniej. Tarcza może także składać się z warstw sizalu o różnej gęstości. Co to oznacza dla Ciebie? Na naszym poziomie rodzaj sizalu nie robi różnicy.

Jak wybrać tarczę do darta z dodatkami

W każdym pudełku z tarczą do darta jest zestaw montażowy, dzięki któremu powiesisz tarczę na ścianie (będziesz potrzebował jeszcze dwa kołki rozporowe). Ale niektóre tarcze mogą mieć zmodyfikowany, bajerancki zestaw montażowy (jak np Bull's Advantage). Czy potrzebujesz takiego zestawu? Na 99% nie- będzie to tylko bajer. W tarczach Unicorn HD2 Pro i Blade 5 Dual Core znajdują się także systemy pozwalające na powieszenie tarczy na nierównej powierzchni. Jeśli wieszasz tarczę na prostej ścianie, to nie ma to większego zastosowania u Ciebie.

Dodatki tarczy dartDodatki do tarczy dart

Wybór cichej tarczy do darta

Jeśli szukasz cichej tarczy, to wystrzegaj się tarcz elektronicznych. Są niesamowicie głośne- przynajmniej dla kogoś kto gra na sizalu. A pomiędzy sizalowymi nie ma większej różnicy. Każda pozwala grać nawet w bloku w nocy o ile nie wisi na ścianie, którą dzielisz z sąsiadem.

Tarcza do darta- czy różnią się wytrzymałością?

Tak, jeśli często grasz. Jeśli trenujesz dzień w dzień, godzinami. Sizal syntetyczny zużyje się trochę szybciej. Nadal będzie to jednak spokojnie rok gry na sprzęcie o pełnej jakości Jeśli natomiast grasz czasami, rekreacyjnie albo niezbyt długo na raz, to tarcza wystarczy Tobie na ponad dwa lata i nie zauważysz większej różnicy pomiędzy nimi.

Wybór tarczy do darta- źródło pochodzenia

Tu jest duża różnica pomiędzy tymi samymi produktami od różnych sprzedawców. Wiele tanich tarcz dostępnych na portalach aukcyjnych pochodzi ze zwrotów magazynowych dużych sieci handlowych. Często leżą w wilgotnych magazynach, są przerzucane, zalewane, z otwartymi pudełkami. Tu znajduje się ciekawy tekst na ten temat: http://dart.com.pl/1085/tanie-tarcze-allegro-czy-warto/ Jeśli już decydujesz się na zakup dobrej tarczy, to niech ona będzie po prostu dobra. Kupując w zaufanym sklepie specjalistycznym wiesz, że były prawidłowo traktowane i przechowywane. I że dostaniesz produkt o takich właściwościach, jakimi obdarzył je producent.

Tarcza do rzutek- pudełkoTarcza do rzutek- pudełko

Jak wybrać tarczę do darta o pięknym kolorze

Jak już wiesz sizal jest podzielony na pola punktowe za pomocą pająka. Oprócz tego pola punktowe są pomalowane na różne kolory. Producenci malują tarcze w różny sposób, różnymi farbami. Unicorn HD2 jest niezwykle gładką tarczą i pięknych, kontrastujących kolorach. Winmau Blade 5 także stara się o idealną powierzchnię gry. Ale nie ma to większego wpływu, gdy stoisz na linii rzutów. Lotka tak samo wbije się w tarczę i zdobędziesz tą samą liczbę punktów. Ważne jedynie, aby farba miała odpowiednie właściwości (nie tworzyła "skorupy") i była równo nałożona. Ale tego możesz być pewien w tarczach do darta oferowanych przez Dart Town.

Wybór tarczy do darta widzianej w TV

Czy to, że widzisz tarczę w TV to dobrze? Tak, ponieważ masz pewność, że jest to na tyle dobra tarcza, że można na niej rozgrywać turnieje o wielkie pieniądze. Że organizacja wybrała tę tarczę, ponieważ jest pewna jakości tych tarcz w czasie. Być może tarcze, które widzisz na zawodach będą troszeczkę droższe z racji ich eksponowania w czasie antenowym. Sam zdecyduj- w naszym sklepie masz i tarcze telewizyjne (Unicorn HD2, Unicorn Eclipse Pro, Winmau Blade 5) jak i pozostałe (Target, Bull's, Harrows).

Tarcza do rzutek z TV

Wybór tarczy do gry w darta- treningówki

Na rynku istnieją także tarcze, które służą do zaawansowanego treningu pól podwójnych i potrójnych (np. Unicorn HD Trainer). Używa ich niewielka ilość osób- na zawodach będziesz grał na standardowej tarczy, więc o ile nie masz wielkich planów treningowych, to polecamy standardowe. Jesteśmy zwolennikami kupowania tarcz treningowych tylko jako dodatkowych.

Tarcza do darta- czym się różnią

Jak widzisz- różnic jest wiele, ale są to moim zdaniem zmiany kosmetyczne, które nie mają wielkiego wpływu na grę. My serdecznie tarcze firmy Unicorn- sprzedajemy je już długi czas i wiemy, że klienci są z nich zadowoleni. Używamy ich także prywatnie do gry. Używają jej też zawodnicy na wszystkich zawodach organizacji PDC.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl